Paigalseis on tagasiminek
Alates 2012. aastast on vaid Otepääl paiknev sihtasutus Tehvandi Spordikeskus kasvanud kolme keskusega sihtasutuseks, mille piirid ületavad ka maakonnapiire. Viimaste aastate jooksul on Otepää piirkonna rahvas saanud olla tunnistajateks külastajate arvu kasvule ja ehitustööde rohkusele pigem Kääriku kui Tehvandi Spordikeskuses. Täna aga häirib vaatevälja ajutiselt Tehvandi staadioni kõrval pidevalt askeldav kraana. Kraana töö kannab endas eesmärki viia meile armsaks saanud keskus ja miks ka mitte kogu vald uuele tasemele nii spordilaagrite, kultuurisündmuste kui ka suurvõistluste valdkonnas.
Tunnelvaatega 2027. aastasse
Just suurvõistluste egiidi all näeb Tehvandi praegu ka vaeva. 2026. aasta IBU MK-etapp laskesuusatamises ja 2027. aasta sama ala maailmameistrivõistlused on järgmised suurvõistlused meie juures. Vahepeale mahuvad veel meile juba armsaks saanud FIS kahevõistluse MK-etapid ja muidugi ka Tartu Maratoni erinevad sündmused. Samas vaieldamatult on 2027. aasta MM üks suurimaid (kui mitte kõige suurem) suurvõistlus, mis Eestis iial aset leidnud, kui võtame arvesse nii ürituse kestvust, pealtvaatajate arvu, osalejate ja võistkondade mahtu ning mõju nii Lõuna-Eesti (spordi)turismimaastikule kui ka kogu riigi omale laiemalt.
Seega – räägime me pealtvaatajate arvust üle 80 000 inimese, siia lisaks osalejad koos kaasneva meeskonnaga, meediategelaste ja abipersonaliga - üle 1000 inimese. Kui vaadata ametlikku majutuses olevate voodikohtade arvu, mida meile näitab Statistikaamet, siis naljaga pooleks oleks aeg hakata varuma vahendeid, et ahjuküttega glämpingtelke suuremas koguses piirkonda soetada. Puhtalt väliskülastajate ja osalejate kulutusi saame prognoosida mahus kuni 8 miljonit eurot.
Linnutame kastikesi
Selliste suurvõistluste läbiviimise õiguste saamine ei tähenda vaid enesetõestamist oskusteabe ja meeskondade osas, kes iga väiksema nüansi peavad läbi mõtlema ja ellu viima. IBU (rahvusvaheline laskesuusatamise liit) kui korraldajaõiguste andja nõuetega tuleb vastavusse viia ka kogu keskkond, mis on seotud võistlustega. Kuna konkurents selliste sündmuste läbiviimiseks on tihe, siis annab olukord IBU-le võimalused olla oma nõudmistes karmim ja detailiderohkem. Meie asi on nö kõik linnukesed dokumentide kastikestes ära linnutada. See viimane eeldab ka füüsilise taristu olemasolu.
Käesoleva aasta mais sõlmis sihtasutus Tehvandi Spordikeskus KRC Ehitus OÜ-ga hankelepingu Tehvandi Spordikeskuse tugiteenuste hoone I etapi väljaehitamiseks. Uus hoone on kavandatud Karupesa hotelli ja Tehvandi staadioni vahelisele alale. 2022. aasta detsembris aset leidnud arhitektuurikonkurss tõi võistlustulest võitjana välja OÜ Kauss Arhitektuuri nägemuse nimega „Kelp". Hoonesse on planeeritud multifunktsionaalne saal, ekstreemspordisaal, jõusaalid, spordimeditsiinikeskus, taastuskeskus ning kõik vajalik, mida tavaklient igapäevaselt tähele ei pane. Tõuke hoone rajamiseks andis just kinnituse saamine, et 2027. aastal suurvõistlus ka aset leiab. Sisuliselt oli valik, kas Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon kulutab kahel aastal kokku pea 2 miljonit eurot ajutistele telkidele või tagada midagi püsivamat keskusele. Nõuded, mis puudutasid pressi- ja meediakeskust, inventariruume, toitlustusalasid jpm. ei andnud muid võimalusi, kui rajada midagi pikaajalisemat. Täna olemegi võtnud koos ehitajaga eesmärgiks tagada nõuete täitmine ka püsivamas vormis.
Positiivne rehepaplus
Tähelepanelik lugeja märkas, et lepingu sisu puudutas I etapi ehitust. Ei ole vast keegi jäänud puutumata sõnumitest, mis väljuvad pealinna Toompea erinevatest ruumidest – finantsvahenditega ei ole olukord hetkel just kõige parem. Viimasest tulenevalt saame käesoleva lepingu raames valmis ehitada nö majakarbi ja kõik need osised, mis puudutavad otseselt mainitud suurvõistlust. Projekt koostatakse küll kogu hoonele ja kõigile ruumidele ning tehnosüsteemidele, aga kahjuks jäävad esimesest etapist kõrvale ekstreemspordiala, jõusaalide alad ning Tehvandile ning kogu Eesti spordimaastikule üliolulised spordimeditsiini- ja taastumiskeskused.
Fakt on aga see, et tänu suurvõistlusele saame anda Tehvandile ja paljudele talialadele ning vastupidavusaladele uue arenguhüppe ning tänapäevased treenimisvõimalused. Tehvandi Spordikeskus on ametlik Team Estonia treeningkeskus, mis tähendab, et võimalused peavad vastama ka nendele soovidele ja vajadustele, mis tulevad meie tippsportlastelt. Viimase kuu aja jooksul on spordimeedias pead tõstnud nii Team Estonia rahastusmudelid kui ka põhimõtted laiemalt. Meie eesmärk on neid puudujääke võimalikult palju vähendada tihendades koostööd nii EOK-ga, Audentese Spordikooliga, kõrgharidusasutustega kui ka erasektori spordimeditsiini, füsioteraapia, spordipsühholoogia ning üha enam võimalusi pakkuva IT-valdkonnaga.
Tehvandi on oma olemuselt tipp-spordi laagrite ja võistluste keskus, kuid ärgem unustagem, et parimad võimalused meie ja välismaistele tippudele loovad ka võimalused nendele, kes täna vaatavad üles eeskujudele – meie noorsportlastele ja lastele. Kasu saavad ka need, kes on hakanud spordiga tegelema vanemas eas või esmakordselt spordi ja liikumisega tegelejatele.
Kunagi jõuab ju kätte aeg, kui ka meie tänased noored kannavad uhkusega riietust, mille seljale on kirjutatud „Eesti" või „Estonia" ja käisele on kleebitud Team Estonia logo.
Kõige selle kõrval aga ei tasu unustada, et valmiv hoone on oma olemuselt multifunktsionaalne ja kindlasti ei ole sealsed teenused avatud vaid neile, kelle särgiseljal suurte tähtedega rahvusriigi nimi. Meie eesmärk on tuua hoonesse nii konverentse, kontserte, miks ka mitte messe ja muid kultuurisündmusi, mis kõik loovad pikemas perspektiivis Otepää valla elukeskkonna jälle tükikese mõnusamaks ka piirkonna inimestele. Aga arengud selle hoonega või hoone I etapiga ei piirne - mõtteid ja plaane on palju aga sellest juba mõnes järgmises väljaandes.
Kristjan Karis
SA Tehvandi Spordikeskus juhataja